Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | without integrated ABS sensor |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 5302058AA |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 138 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 5302058AA |
| Number of Wings | 8 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 138 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 281 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 281 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 41 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | Akebono |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 41 mm |
Important compatibility info
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Length 2 | 96 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Diameter | 94 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Seal Diameter | 60 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Length | 160 mm |
Important compatibility info
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Length 2 | 96 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Diameter | 94 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Seal Diameter | 60 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Length | 160 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Nissin |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Nissin |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 9 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 38 mm |
| for brake disc thickness | 9 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 64 mm |
| Total Br. Drum Height | 98 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 254 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 64 mm |
| Total Br. Drum Height | 98 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 254 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2399 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2399 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2398 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2398 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 74 mm |
| Width | Pads: 155 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 312 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 24 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 68 mm |
| Manufacturer | BMW |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 74 mm |
| Width | Pads: 155 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 312 mm |
| Thickness | Pads: 20 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 24 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 68 mm |
| Manufacturer | BMW |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 282 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Inspection Tag | 90R-02C0722/2585 |
| Height | 58 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 282 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Inspection Tag | 90R-02C0722/2585 |
| Height | 58 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 200 mm |
| Diameter | 103 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Seal Diameter | 57 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Joint, drive shaft |
| Function | Joint, drive shaft |
| Height | 200 mm |
| Diameter | 103 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Seal Diameter | 57 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Upper, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2758 |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Left, Upper, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2758 |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
Important compatibility info
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 68 mm |
| Outer diameter | 69 mm |
| Additional Information 2 | with wheel hub, Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 68 mm |
| Outer diameter | 69 mm |
| Additional Information 2 | with wheel hub, Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













