Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Diameter | 190 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 190 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 610 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 610 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3093 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3093 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3092 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3092 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | NST2740 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Paired article numbers | NST2740 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2739 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2739 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3097 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3097 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3096 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3096 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 59 mm |
| Outer diameter | 310 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 59 mm |
| Outer diameter | 310 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 272 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 40 mm |
| Outer diameter | 272 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 104 mm |
| Width | 214 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Thickness | 30 mm |
| Brake System | KNORR ST7-430 |
| Thickness/Strength 2 | 32 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 104 mm |
| Width | 214 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Thickness | 30 mm |
| Brake System | KNORR ST7-430 |
| Thickness/Strength 2 | 32 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 130 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 130 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2786 |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2786 |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3149 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3149 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3364 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














