Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Diameter | 72 mm |
| Height | 140 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Number of Teeth | 44 |
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 19 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Diameter | 72 mm |
| Height | 140 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| Number of Teeth | 44 |
| External Teeth, Wheel Side | 24 |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 19 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| for OE number | 31230-12150 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| for OE number | 31230-12150 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Additional Information | without central slave cylinder |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Additional Information | without central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 305 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 464 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 305 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 464 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 258 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Diameter | 54 mm |
| Height | 401 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 258 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Diameter | 54 mm |
| Height | 401 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 333 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 38 mm |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Height | 519 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 333 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 38 mm |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Height | 519 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0138 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0138 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3107 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3107 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3177 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















