Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST3177 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 39 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0361/0265 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 39 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0361/0265 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Length | 905 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 905 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length 1 | 360 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Length | 360 mm |
| Paired article numbers | NST3014 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Length 1 | 360 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Length | 360 mm |
| Paired article numbers | NST3014 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length 1 | 360 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Length | 360 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST3013 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length 1 | 360 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Length | 360 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST3013 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
| for brake disc thickness | 28 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
| for brake disc thickness | 28 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
Important compatibility info
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
Important compatibility info
| Length | 887 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 21 |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 887 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 21 |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 750 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 750 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 490 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 490 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 375 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 54 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 601 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 375 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 54 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 601 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Width | 32 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 48 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 32 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 154 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 48 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 36 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 152 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















