Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 434 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 596 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 434 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Height | 596 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Required quantity | 1 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information | with bush |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2871 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Required quantity | 1 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information | with bush |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2871 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Length | 665 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Length | 665 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 83 mm |
| Outer diameter | 272 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0357/0203 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 83 mm |
| Outer diameter | 272 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0357/0203 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Inner diameter | 43 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Inner diameter | 43 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 160 mm |
| Width 1 | 90 mm |
| Outer diameter 2 | 89 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 160 mm |
| Width 1 | 90 mm |
| Outer diameter 2 | 89 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 136 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 81 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 136 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 16 mm |
| Brake System | Brembo |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Height 1 | 81 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 9 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 9 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 9 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 9 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














