Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 538 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 538 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bendix |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bendix |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Thread Size | M16 |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2901 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2901 |
Important compatibility info
| for OE number | 46544612 |
| Width | 40 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 169 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| for OE number | 46544612 |
| Width | 40 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 169 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 143 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 143 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Material | Metal |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Additional Information 2 | with damping |
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 13 mm |
| Width | 37 mm |
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Material | Metal |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 156 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Additional Information 2 | with damping |
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 13 mm |
| Width | 37 mm |
Important compatibility info
| Width | 49 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 146 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 49 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 146 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter 1 | 146 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 96 |
| Width 1 | 42 mm |
| Outer diameter 2 | 91 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter 1 | 146 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 96 |
| Width 1 | 42 mm |
| Outer diameter 2 | 91 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 312 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 312 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 57 mm |
Important compatibility info
| Length | 460 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 460 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














