Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| for OE number | 46547758 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | Metal Housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | without sensor |
| for OE number | 46547758 |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | Metal Housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 580 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 580 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2612 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST2612 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2611 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2611 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 48 mm |
| Width | Pads: 162 mm |
| Outer diameter | Discs: 304 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 108 mm |
| Centering Diameter | Discs: 71 mm |
| Height 1 | Pads: 64 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 246 mm |
| Manufacturer | CITROEN FIAT PEUGEOT TOYOTA |
| Model | DISPATCH EXPERT PROACE SCUDO |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 48 mm |
| Width | Pads: 162 mm |
| Outer diameter | Discs: 304 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Additional Information 2 | Pads: with bolts |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 108 mm |
| Centering Diameter | Discs: 71 mm |
| Height 1 | Pads: 64 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 246 mm |
| Manufacturer | CITROEN FIAT PEUGEOT TOYOTA |
| Model | DISPATCH EXPERT PROACE SCUDO |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 04C121600K |
| Number of Teeth | 28 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 50 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | without housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 04C121600K |
| Number of Teeth | 28 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 50 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 45 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Width 1 | 20 mm |
| Outer diameter 2 | 90 mm |
| Width 2 | 23 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 45 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Width 1 | 20 mm |
| Outer diameter 2 | 90 mm |
| Width 2 | 23 mm |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Length 2 | 93 mm |
| Diameter | 98 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 62 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| ABS Ring Diameter | 87 mm |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Length 2 | 93 mm |
| Diameter | 98 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 62 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Type | Joint, drive shaft |
| ABS Ring Diameter | 87 mm |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Length | 910 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Length | 910 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Height | 381 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 250 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Height | 381 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 250 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














