Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Replaced by | PWB1050 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Replaced by | PWB1050 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1159 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/1159 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 16.6 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Material | Aluminium |
| Length | 380 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2843 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 16.6 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Material | Aluminium |
| Length | 380 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2843 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2945 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2945 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 348 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Length | 860 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 205 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 860 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 2 | 205 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Replaces | NSM1284 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Replaces | NSM1284 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 354 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 354 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Cone Size | 19.1 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Length 1 | 410 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 410 mm |
| Paired article numbers | NST2653 |
Important compatibility info
| Cone Size | 19.1 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Length 1 | 410 mm |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 410 mm |
| Paired article numbers | NST2653 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Cone Size | 19.1 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Length 1 | 410 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 410 mm |
| Paired article numbers | NST2652 |
Important compatibility info
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Cone Size | 19.1 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Length 1 | 410 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Length | 410 mm |
| Paired article numbers | NST2652 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 295 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0281 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 295 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0281 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | NST2948 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | NST2948 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












