Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 93 mm |
| Outer diameter | 303 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 145 mm |
| Centering Diameter | 120 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 93 mm |
| Outer diameter | 303 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 145 mm |
| Centering Diameter | 120 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 210 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 210 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 52 |
| Length | 611 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 52 |
| Length | 611 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V. 12.0 V |
| Plug Type ID | PLUG651 |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Length 1/ Length 2 | 14.0 / 60.3 mm |
| Length 1 | 19.0 mm |
| Parameter | Pulley: PVR 6 Clutch |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V. 12.0 V |
| Plug Type ID | PLUG651 |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Length 1/ Length 2 | 14.0 / 60.3 mm |
| Length 1 | 19.0 mm |
| Parameter | Pulley: PVR 6 Clutch |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2560 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2560 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2559 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2559 |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter | 84 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Outer diameter | 84 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 67 mm |
| Outer diameter | 249 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 67 mm |
| Outer diameter | 249 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 74 mm |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 1 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 74 mm |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 1 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Number of Teeth | 8 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















