Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Number of Teeth | 8 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 195 mm. 44 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 44 mm |
| Outer diameter 1 | 195 mm |
| Width 1 | 90 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 195 mm. 44 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 44 mm |
| Outer diameter 1 | 195 mm |
| Width 1 | 90 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.3 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.3 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles without ABS |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 600 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Braking / Drive Dynamics | for vehicles without ABS |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 600 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12 |
| Brake System | ATE |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3358 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3358 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3357 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3357 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 96 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0139 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 96 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0301/0139 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 5 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Version | 33mm,38mm Sprockets |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 106 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Version | 33mm,38mm Sprockets |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 106 |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















