Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rated Power | 1.7 kW |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rated Power | 1.7 kW |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2793 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2793 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 3 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 3 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3393 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













