Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Iskra |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 68 mm |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | for v-belt pulley |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 1 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 67 mm |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 67 mm |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 2 |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 2 |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 112 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 112 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 235 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 235 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 216 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| for flywheel depth | 15.7 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 216 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| for flywheel depth | 15.7 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 80Ah - 800A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 80Ah - 800A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Fits rim size | 5 Inch |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Fits rim size | 5 Inch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 52 mm |
| Total Br. Drum Height | 92 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 228 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner Brake Drum Height | 52 mm |
| Total Br. Drum Height | 92 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 228 mm |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length 2 | 680 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length 2 | 680 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














