Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length | 623 mm |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length 2 | 663 mm |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length | 623 mm |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length 2 | 663 mm |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 3 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 3 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 176 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
| Number of Chain Links | 176 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 0.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rated Power | 0.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Rated Power | 2.2 kW |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Replaces | NSM1445 |
Important compatibility info
| Rated Power | 2.2 kW |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 3 |
| Replaces | NSM1445 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST3308 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST3308 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 150 mm |
| Outer diameter | 150 mm |
| Inner diameter | 22 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 150 mm |
| Outer diameter | 150 mm |
| Inner diameter | 22 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2497 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST2497 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 48 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Length | 575 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 48 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Length | 575 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 261 mm |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 261 mm |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 3 |
| Rated Power | 2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 3 |
| Rated Power | 2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














