Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 360 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Length | 770 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 770 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 660 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 23 |
| Number of Teeth, ABS ring | 43 |
| Length 2 | 56 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 22 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 660 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 23 |
| Number of Teeth, ABS ring | 43 |
| Length 2 | 56 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 22 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Axle Stub Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Axle Stub Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0060 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0060 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 140 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 660 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 660 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 322 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 322 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Length | 658 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Length | 658 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 90 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 90 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2491 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2491 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2490 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2490 |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 73 mm |
| Width | Pads: 114 mm |
| Outer diameter | Discs: 340 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 30 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 91 mm |
| Machining | Discs: High-carbon |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 118D 318D 320 420 |
| Rotor Style | Discs: Drilled dimples, slotted, Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













