Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| for brake disc diameter | 319 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 2 | 45 mm |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 44 mm |
| Width | Pads: 157 mm |
| Outer diameter | Discs: 320 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Sumitomo |
| Wear Warning Contact | Pads: with acoustic wear warning |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 114 mm |
| Centering Diameter | Discs: 68 mm |
| Height 1 | Pads: 58 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 4 Per Axle |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | QASHQAI |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 44 mm |
| Width | Pads: 157 mm |
| Outer diameter | Discs: 320 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Sumitomo |
| Wear Warning Contact | Pads: with acoustic wear warning |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 114 mm |
| Centering Diameter | Discs: 68 mm |
| Height 1 | Pads: 58 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 4 Per Axle |
| Manufacturer | NISSAN |
| Model | QASHQAI |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 122 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 122 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Length | 635 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 635 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 73 mm |
| Width | Pads: 150 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 292 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 22 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 57 mm |
| Manufacturer | BMW |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 73 mm |
| Width | Pads: 150 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 292 mm |
| Thickness | Pads: 17 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 22 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 57 mm |
| Manufacturer | BMW |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 910 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Number of Teeth | 48 |
| Length | 910 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 249 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 69 mm |
| Outer diameter | 249 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Height | 573 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 417 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Height | 573 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 417 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 99610601151 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| for OE number | 99610601151 |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | behind the axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | ATE |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 36 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














