Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 73 mm |
| Width | Pads: 114 mm |
| Outer diameter | Discs: 340 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 30 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 79 mm |
| Height 1 | Pads: 91 mm |
| Machining | Discs: High-carbon |
| Manufacturer | BMW |
| Model | 118D 318D 320 420 |
| Rotor Style | Discs: Drilled dimples, slotted, Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 349 mm |
| Brake Disc Thickness | 34 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 62 mm |
| Outer diameter | 349 mm |
| Brake Disc Thickness | 34 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Replaces | NAL1134 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 7 |
| Replaces | NAL1134 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Replaces | NAL1587 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Number of Ribs | 6 |
| Replaces | NAL1587 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Poonsung |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Poonsung |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.8 kW |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.8 kW |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Type | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 29 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 29 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 33 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 33 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 390 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 920 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length 2 | 390 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 920 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 45 mm |
| Width | Pads: 129 mm |
| Outer diameter | Discs: 307 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 24 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 67 mm |
| Height 1 | Pads: 70 mm |
| Height 2 | Pads: 75 mm |
| Manufacturer | BMW MINI |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 45 mm |
| Width | Pads: 129 mm |
| Outer diameter | Discs: 307 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 24 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: TRW |
| Wear Warning Contact | Pads: prepared for wear indicator |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 112 mm |
| Centering Diameter | Discs: 67 mm |
| Height 1 | Pads: 70 mm |
| Height 2 | Pads: 75 mm |
| Manufacturer | BMW MINI |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| for brake disc diameter | 319 mm |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 2 | 45 mm |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| for brake disc diameter | 319 mm |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 2 | 45 mm |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Sumitomo |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| for brake disc diameter | 319 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 2 | 45 mm |
| Piston diameter 1 | 45 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













