Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Number of Chain Links | 190 |
| Chain Type | Duplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Width | 67 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with release fork, with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 66. 74 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 66. 74 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 84 |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 84 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 920 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 24 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 920 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 28 |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 24 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 62 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| Inner diameter | 58 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 62 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| Inner diameter | 58 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Replaces | NAL1592 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















