Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Replaces | NAL1592 |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of Teeth | 8 |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 55 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 29 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 76 mm |
| Height 1 | Pads: 75 mm |
| Height 2 | Pads: 73 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 200 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 20 mm |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CALIFORNIA CARAVELLE TRANSPORTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 55 mm |
| Width | Pads: 156 mm |
| Additional Information | Pads: with retaining spring |
| Outer diameter | Discs: 308 mm |
| Thickness | Pads: 18 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 29 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: ATE |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 120 mm |
| Centering Diameter | Discs: 76 mm |
| Height 1 | Pads: 75 mm |
| Height 2 | Pads: 73 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 200 mm |
| Thickness/Strength 1 | Pads: 20 mm |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN |
| Model | CALIFORNIA CARAVELLE TRANSPORTER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.1 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.1 kW |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2576 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2576 |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
Important compatibility info
| for OE number | F000BL04C4 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| for OE number | F000BL04C4 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
Important compatibility info
| Additional Information | with reservoir |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | without bore for sensor |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | with reservoir |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | without bore for sensor |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.8 kW |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.8 kW |
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 2 kW |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 2 kW |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Rated Power | 1.4 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 220 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Delco |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















