Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom Yoke, Top yoke |
| Type | Air Spring, suspension |
| Function | Air Spring, suspension |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Pulleys | without belt pulley |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 4 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| Belt Pulley Diameter | 123 mm |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Pulleys | without belt pulley |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 4 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| Belt Pulley Diameter | 123 mm |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| for OE number | 93812506 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| for OE number | 93812506 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3395 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3395 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NSA2027 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NSA2027 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2028 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NSA2028 |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 660 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 660 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















