Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Height | 127 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7089 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7089 |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 29 mm. 29.0 mm. 50 mm. 50.0 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Width 2 | 18 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with rubber mount |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Width 1 | 18 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 29 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 29 mm. 29.0 mm. 50 mm. 50.0 mm |
| Outer diameter 1 | 50 mm |
| Width 2 | 18 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with rubber mount |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Width 1 | 18 mm |
| Outer diameter 2 | 50 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 148 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 220 mm |
| Inner diameter 1 | 95 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 148 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Height | 220 mm |
| Inner diameter 1 | 95 mm |
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Manual Transmission Oil |
| Function | Manual Transmission Oil |
| Extra Description | NAPA MTF LV |
| Title | NAPA MTF LV |
| API specification | GL-4 |
Additional Information
- Suitable for synchromesh gearboxes
- Outstanding low and high temperature performance
- Excellent oxidation stability
- Fully synthetic formulation
- API: GL-4
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 328 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 328 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 178 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Outer diameter | 19 mm |
| Material | Steel |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 178 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Outer diameter | 19 mm |
| Material | Steel |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4614 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST4614 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Aluminium |
| Length | 237 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Material | Aluminium |
| Length | 237 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 241 mm |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6732 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 241 mm |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6732 |
Important compatibility info
| Length | 324 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 163 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Length | 324 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 163 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 262 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 206 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 262 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 206 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0070 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Mounting Type | Pressed |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0070 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















