Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 271 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Length | 271 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| for steering manufacturer | ZF |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 294 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6089 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| for steering manufacturer | ZF |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 294 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6089 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 189 mm |
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6780 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 189 mm |
| Thread Size | M14X1.5, M18X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6780 |
Important compatibility info
| Specification | MB-226.51, MB-229.51, Renault RN0720 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA C3 C4 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa C3 C4 5W-30 LS (1L) |
| ACEA specification | C4 |
Additional Information
- Provides high performance with fuel efficiency
- Backwards compatible to older Renault models
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Designed specifically for modern Nissan & Renault diesel vehicles
- ACEA C4
- RENAULT RN0720, MB 226.51, 229.51
Important compatibility info
| Specification | MB-226.51, MB-229.51, Renault RN0720 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Engine Oil |
| Function | Engine Oil |
| Extra Description | NAPA C3 C4 5W-30 LS |
| SAE Viscosity | 5W-30 |
| Title | Napa C3 C4 5W-30 LS (1L) |
| ACEA specification | C4 |
Additional Information
- Provides high performance with fuel efficiency
- Backwards compatible to older Renault models
- Provides protection for diesel particulate filters and catalytic converters
- Designed specifically for modern Nissan & Renault diesel vehicles
- ACEA C4
- RENAULT RN0720, MB 226.51, 229.51
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 258 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 258 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST0343 |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST0343 |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 251 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 251 mm |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 320 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M10x1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 320 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M10x1.5 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6362 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6362 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Function | Mounting, leaf spring |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Mounting, leaf spring |
| Function | Mounting, leaf spring |
Important compatibility info
| Specification | MTF LT-2 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Mineral Oil |
| Type | Manual Transmission Oil |
| Function | Manual Transmission Oil |
| Extra Description | NAPA HD 75W-80 |
| SAE Viscosity | 75W-80 |
| Title | NAPA HD 75W-80 (1L) |
| API specification | GL-4, GL-4+ |
Additional Information
- Corrosion protection
- Improved shift quality
- Shear stability
- Improved synchromesh performance
- API GL-4, GL-4+
- (Tranself TRZ, NFJ, NFP, TRJ), BMW MTF LT-2, Special Honda MTF 94, MTF, MTF-II
Important compatibility info
| Specification | MTF LT-2 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Mineral Oil |
| Type | Manual Transmission Oil |
| Function | Manual Transmission Oil |
| Extra Description | NAPA HD 75W-80 |
| SAE Viscosity | 75W-80 |
| Title | NAPA HD 75W-80 (1L) |
| API specification | GL-4, GL-4+ |
Additional Information
- Corrosion protection
- Improved shift quality
- Shear stability
- Improved synchromesh performance
- API GL-4, GL-4+
- (Tranself TRZ, NFJ, NFP, TRJ), BMW MTF LT-2, Special Honda MTF 94, MTF, MTF-II
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 360 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 360 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Lockheed |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 20 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Lockheed |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 20 mm |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 185 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 185 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 314 mm |
| Height | 61 mm |
| Width | 259 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 314 mm |
| Height | 61 mm |
| Width | 259 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














