Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 306 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 306 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 250 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | 5;M10x1, M10x1.5 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 250 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | 5;M10x1, M10x1.5 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8105 |
| Diameter | 22 mm |
| for OE number | 4T165484AA |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST8105 |
| Diameter | 22 mm |
| for OE number | 4T165484AA |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 310 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 18 cm |
| Packaging width | 12 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Length 1 | 310 mm |
| Quantity | 2 |
| Packaging height | 1 cm |
| Packaging length | 18 cm |
| Packaging width | 12 cm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Extra Description | NAPA Truck |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 720 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 720 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 173 mm |
| Height | 48 mm |
| Width | 174 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Length | 173 mm |
| Height | 48 mm |
| Width | 174 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 253 mm |
| Height | 37 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 306 mm |
Important compatibility info
| Length | 253 mm |
| Height | 37 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 306 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4260 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4260 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4259 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 335 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4259 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 350 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6011 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Axle Joint Length | 350 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6011 |
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Oil, continuously variable transmission (CVT) |
| Function | Oil, continuously variable transmission (CVT) |
| Extra Description | NAPA AUTO-TRANS CVT |
| Title | NAPA AUTO-TRANS CVT (1L) |
Additional Information
- Excellent low temperature fluidity
- High temperature stability
- Shear Stability
- Anti-Shudder performance
- SUITABLE FOR THE MAJORITY OF CVT APPLICATIONS, (See Technical Data Sheet for full specification applications)
Important compatibility info
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Oil, continuously variable transmission (CVT) |
| Function | Oil, continuously variable transmission (CVT) |
| Extra Description | NAPA AUTO-TRANS CVT |
| Title | NAPA AUTO-TRANS CVT (1L) |
Additional Information
- Excellent low temperature fluidity
- High temperature stability
- Shear Stability
- Anti-Shudder performance
- SUITABLE FOR THE MAJORITY OF CVT APPLICATIONS, (See Technical Data Sheet for full specification applications)
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 228 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 347 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 228 mm |
| Height | 57 mm |
| Length | 347 mm |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 211 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 292 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 211 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 292 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 265 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 188 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 265 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 188 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














