Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 202 mm |
| Height | 63 mm |
| Type | Air Filter |
| Length | 291 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 202 mm |
| Height | 63 mm |
| Type | Air Filter |
| Length | 291 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 255 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 255 mm |
| Length 1 | 215 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 255 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 255 mm |
| Length 1 | 215 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Height | 31 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length 1 | 248 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 168 mm |
| Length | 343 mm |
Important compatibility info
| Height | 31 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length 1 | 248 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Width | 168 mm |
| Length | 343 mm |
Important compatibility info
| Height | 166 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outer diameter | 88 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
Important compatibility info
| Height | 166 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Outer diameter | 88 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0044 |
Important compatibility info
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | outer, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0044 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 243 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 243 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 234 mm |
| Paired article numbers | NST6931 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 234 mm |
| Paired article numbers | NST6931 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 351 mm |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Paired article numbers | NST7016 |
Important compatibility info
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 351 mm |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Paired article numbers | NST7016 |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Shape/Form | Cylindrical |
| Thickness | 11 mm |
| Outer diameter | 140 mm |
| Length | 381 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Shape/Form | Cylindrical |
| Thickness | 11 mm |
| Outer diameter | 140 mm |
| Length | 381 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Type | Suspension Spring |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 19 mm. 32 mm. 45 mm. 59 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 59 mm |
| Width 1 | 17 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
| Width 2 | 17 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 19 mm. 32 mm. 45 mm. 59 mm |
| Extra Description | PROformer |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Outer diameter 1 | 59 mm |
| Width 1 | 17 mm |
| Outer diameter 2 | 45 mm |
| Width 2 | 17 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4604 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4604 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4603 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4603 |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Length | 210 mm |
| Width | 226 mm |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Filter type | Particulate Filter |
| Length | 210 mm |
| Width | 226 mm |
| Height | 30 mm |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Paired article numbers | NST0105 |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Paired article numbers | NST0105 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 150 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST4539 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Length | 150 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | NST4539 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














