Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Length | 350 mm |
| Height | 81 mm |
| Width | 93 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Length | 276 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 219 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Filter type | Particulate Filter |
| Length | 276 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 219 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 2 |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Paired article numbers | NST0191 |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 2 |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Ball Joint |
| Steering arm type | for control arm |
| Paired article numbers | NST0191 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7091 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7091 |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 135 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 355 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 135 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6435 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6435 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7088 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST7088 |
Important compatibility info
| Specification | DEXRON® IIIH, MB-236.9 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Automatic Transmission Fluid |
| Function | Automatic Transmission Fluid |
| Extra Description | NAPA AUTO-TRANS MVA |
| Title | NAPA AUTO-TRANS MVA (1L) |
| JASO specification | 1-A |
Additional Information
- Excellent low temperature fluidity
- Outstanding anti-wear properties
- Can be used as a power steering fluid in many vehicles
- Superior anti-judder durability
- GM Dexron IIIH, Dexron IIIG, IIE, IID, II
- JASO M315-2013 1A, Allison C4, TES 295, ZF TE-ML 03D, 04D, 14A, 14B, 16L, 17C, TE-ML 09, 11A, 11B, 14C
- Ford Mercon, Mercon V, M2C-166H, M2C-922-A1, M2C-924A, M2C-138CJ, Mercedes-Benz MB-236.9, MB-236.11, MB-236.12
Important compatibility info
| Specification | DEXRON® IIIH, MB-236.9 |
| Capacity | 1 l |
| Packing Type | Bottle |
| Oil | Synthetic Oil |
| Type | Automatic Transmission Fluid |
| Function | Automatic Transmission Fluid |
| Extra Description | NAPA AUTO-TRANS MVA |
| Title | NAPA AUTO-TRANS MVA (1L) |
| JASO specification | 1-A |
Additional Information
- Excellent low temperature fluidity
- Outstanding anti-wear properties
- Can be used as a power steering fluid in many vehicles
- Superior anti-judder durability
- GM Dexron IIIH, Dexron IIIG, IIE, IID, II
- JASO M315-2013 1A, Allison C4, TES 295, ZF TE-ML 03D, 04D, 14A, 14B, 16L, 17C, TE-ML 09, 11A, 11B, 14C
- Ford Mercon, Mercon V, M2C-166H, M2C-922-A1, M2C-924A, M2C-138CJ, Mercedes-Benz MB-236.9, MB-236.11, MB-236.12
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 186 mm |
| Type | Air Filter |
| Height | 69 mm |
| Length | 391 mm |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Width | 186 mm |
| Type | Air Filter |
| Height | 69 mm |
| Length | 391 mm |
Important compatibility info
| Height | 272 mm |
| Function | Air Filter |
| Outer diameter | 104 mm |
| Inner diameter | 64 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Height | 272 mm |
| Function | Air Filter |
| Outer diameter | 104 mm |
| Inner diameter | 64 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 90 mm |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4115 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Length | 90 mm |
| Thread Size | M10X1.25 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4115 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8417 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | NST8417 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1080 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1080 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Bendix |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | Bendix |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 240 mm |
| Function | Air Filter |
| Height | 47 mm |
| Width | 157 mm |
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Length | 240 mm |
| Function | Air Filter |
| Height | 47 mm |
| Width | 157 mm |
Important compatibility info
| Height | 127 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















