Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 349 mm |
| Paired article numbers | NST6670 |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 349 mm |
| Paired article numbers | NST6670 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 210 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 210 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Male 3/8 x 24 |
| Thread Measurement 2 | Male 3/8 x 24 |
| Length 1 | 370 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Male 3/8 x 24 |
| Thread Measurement 2 | Male 3/8 x 24 |
| Length 1 | 370 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | ATE |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 22 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Grey Cast Iron |
| Thread Size | 10x1 |
| Brake System | ATE |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 22 mm |
Important compatibility info
| Length | 343 mm |
| Height | 18 mm |
| Width | 256 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 343 mm |
| Height | 18 mm |
| Width | 256 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Thread Size | 25R;MM10X1 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Pipe Diameter | 10 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 135 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4579 |
Important compatibility info
| Thread Size | 25R;MM10X1 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Pipe Diameter | 10 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 135 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | NST4579 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST4578 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 135 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Thread Size | 25R;MM10X1 |
Important compatibility info
| Paired article numbers | NST4578 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 135 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Thread Size | 25R;MM10X1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2965 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper |
| Steering arm type | Control Arm |
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2965 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 306 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6869 |
Important compatibility info
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 306 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6869 |
Important compatibility info
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST8199 |
Important compatibility info
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | NST8199 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 95 mm |
| Diameter | 12 mm. 70 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8240 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Length | 95 mm |
| Diameter | 12 mm. 70 mm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8240 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 370 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 370 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 40 mm |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Width | 199 mm |
| Height | 40 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Height | 192 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 70 mm |
| Inner diameter 2 | 62 mm |
| Outer diameter 1 | 85 mm |
| Height | 192 mm |
| Thread Size | M 16 X 1.5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














