Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 261 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Height | 40 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Function | Brake Disc |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Net weight | 3.56 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 261 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Height | 40 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Function | Brake Disc |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Net weight | 3.56 kg |
Important compatibility info
| Height | 49.2 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24 mm |
| Net weight | 6.92 kg |
| Outer diameter | 280 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Height | 49.2 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24 mm |
| Net weight | 6.92 kg |
| Outer diameter | 280 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 5.16 kg |
| Centering Diameter | 54.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Height | 51.1 mm |
| Outer diameter | 254 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Net weight | 5.16 kg |
| Centering Diameter | 54.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Height | 51.1 mm |
| Outer diameter | 254 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Height | 79 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 96.3 mm |
| Net weight | 7.88 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Surface | Oiled |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Height | 79 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Outer diameter | 315 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 96.3 mm |
| Net weight | 7.88 kg |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Minimum thickness | 21.8 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Net weight | 7.18 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Outer diameter | 280 mm |
| Height | 47 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Minimum thickness | 21.8 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Net weight | 7.18 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Outer diameter | 280 mm |
| Height | 47 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 308 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 25.8 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 10 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47 mm |
| Outer diameter | 308 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 25.8 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 10 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Centering Diameter | 60.8 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Height | 63.1 mm |
| Outer diameter | 312 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.98 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Surface | Oiled |
| Centering Diameter | 60.8 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Height | 63.1 mm |
| Outer diameter | 312 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.98 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Function | Brake Disc |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Height | 70 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Thickness | 14.2 mm |
| Net weight | 6.9 kg |
| Centering Diameter | 101.6 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 298 mm |
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Function | Brake Disc |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Height | 70 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Thickness | 14.2 mm |
| Net weight | 6.9 kg |
| Centering Diameter | 101.6 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 298 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 12.6 mm |
| Minimum thickness | 11.7 mm |
| Centering Diameter | 101.7 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.7 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 61.5 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 290 mm |
| Brake Disc Thickness | 12.6 mm |
| Minimum thickness | 11.7 mm |
| Centering Diameter | 101.7 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.7 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 61.5 mm |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Height | 44.5 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Brake Disc Thickness | 13 mm |
| Outer diameter | 261 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Centering Diameter | 64.1 mm |
| Net weight | 4.37 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Oiled |
| Function | Brake Disc |
| Height | 44.5 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Brake Disc Thickness | 13 mm |
| Outer diameter | 261 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Centering Diameter | 64.1 mm |
| Net weight | 4.37 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









