Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Net weight | 8.82 kg |
| Surface | Oiled |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 70.3 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Net weight | 8.82 kg |
| Surface | Oiled |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 70.3 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 98 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 56.7 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.64 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 56.7 mm |
| Outer diameter | 302 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.64 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Centering Diameter | 67 mm |
| Minimum thickness | 25.4 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Surface | Oiled |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Net weight | 8 kg |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45.5 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Centering Diameter | 67 mm |
| Minimum thickness | 25.4 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Surface | Oiled |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Net weight | 8 kg |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 45.5 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 278 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19.5 mm |
| Centering Diameter | 80 mm |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.56 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 68.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Important compatibility info
| Outer diameter | 278 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19.5 mm |
| Centering Diameter | 80 mm |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.56 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 68.5 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Surface | Oiled |
| Height | 55.2 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Minimum thickness | 8.3 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.55 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Surface | Oiled |
| Height | 55.2 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Minimum thickness | 8.3 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 4.55 kg |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Net weight | 3.17 kg |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 230 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Minimum thickness | 9.4 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Net weight | 3.17 kg |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 230 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Minimum thickness | 9.4 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47.6 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.85 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 47.6 mm |
| Outer diameter | 276 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.85 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 24.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Oiled |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.2 kg |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 46.7 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Rotor Style | Vented |
| Minimum thickness | 24.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Surface | Oiled |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.2 kg |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Height | 46.7 mm |
| Outer diameter | 294 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 43.2 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 27 mm |
| Minimum thickness | 25.4 mm |
| Centering Diameter | 87 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.93 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 43.2 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Brake Disc Thickness | 27 mm |
| Minimum thickness | 25.4 mm |
| Centering Diameter | 87 mm |
| Surface | Oiled |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 6.93 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Centering Diameter | 108 mm |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 315 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Surface | Oiled |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Height | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Net weight | 8.1 kg |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Centering Diameter | 108 mm |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 315 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Surface | Oiled |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Height | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Net weight | 8.1 kg |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









