Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 684 mm |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | MR993259 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 684 mm |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | MR993259 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 684 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | MR497740 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 684 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 373 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | MR497740 |
Important compatibility info
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 620 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 620 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 466 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 466 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 466 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 466 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 551 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 551 mm |
| Core Depth | 36 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 650 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 408 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 650 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 408 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 405 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 405 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 528 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 528 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 578 mm |
| Core Width | 399 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 578 mm |
| Core Width | 399 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 577 mm |
| Core Width | 399 mm |
| Core Depth | 28 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 577 mm |
| Core Width | 399 mm |
| Core Depth | 28 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 588 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 588 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














