Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 490 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 490 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 623 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 623 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 698 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 698 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 704 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 704 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 770 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 405 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 770 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 405 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 672 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 461 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 672 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 461 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 672 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 672 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 769 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 769 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 371 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 371 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 620 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 620 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 22 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 696 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 22 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 696 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 590 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 590 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














