Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Version | Alternative |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Version | Alternative |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 462 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 558 mm |
| Core Width | 462 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 558 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Width | 462 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 558 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Width | 462 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Length | 643 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 438 mm |
| Core Length | 643 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Length | 563 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Length | 563 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 320 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 648 mm |
| Core Width | 320 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 540 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 540 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 494 mm |
| Core Width | 392 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 8660003480 |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 494 mm |
| Core Width | 392 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 8660003480 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 588 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 588 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with electr. auxiliary heater |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 1 mm |
| Core Width | 1 mm |
| Core Depth | 1 mm |
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with electr. auxiliary heater |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 1 mm |
| Core Width | 1 mm |
| Core Depth | 1 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 181 mm |
| Core Width | 141 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 181 mm |
| Core Width | 141 mm |
| Core Depth | 26 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














