Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Core Length | 600 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 600 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 370 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 25 mm |
| Core Width | 348 mm |
| Core Length | 375 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 25 mm |
| Core Width | 348 mm |
| Core Length | 375 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 448 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 448 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 448 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 448 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 328 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 328 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 636 mm |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 636 mm |
| Core Width | 526 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 442 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 460 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 442 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 460 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 772 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Depth | 19 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 772 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Depth | 19 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 419 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 622 mm |
| Core Width | 419 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 383 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 8602877 |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 383 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 8602877 |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














