Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 654 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 654 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 686 mm |
| Core Width | 340 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 431 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 431 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1K0121251L |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 433 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1K0121251L |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 455 mm |
| Core Length | 600 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 455 mm |
| Core Length | 600 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 378 mm |
| Core Width | 375 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 378 mm |
| Core Width | 375 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 375 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 09210556 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 375 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 09210556 |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 640 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 640 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 398 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 398 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 608 mm |
| Core Width | 498 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 608 mm |
| Core Width | 498 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 453 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 453 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 607 mm |
| Core Width | 374 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 607 mm |
| Core Width | 374 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














