Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 398 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 398 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 445 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 608 mm |
| Core Width | 498 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 608 mm |
| Core Width | 498 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 453 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 453 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 607 mm |
| Core Width | 374 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 607 mm |
| Core Width | 374 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 440 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 440 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Length | 550 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Length | 550 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 521 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 521 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 517 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 517 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 288 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Length | 570 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
Important compatibility info
| Core Width | 288 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Length | 570 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 408 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 14 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 408 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 14 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 538 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 26 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














