Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Width 2 | 17.5 mm |
| Extra Description | Classic |
| Inner diameter 2 | 21.4 mm |
| Outer diameter 2 | 50.0 mm |
| Outer diameter 1 | 65.0 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 18.0 mm |
| Inner diameter 1 | 34.9 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Bearing (SKF01629)
- 1x SKF Service Book (SKF03007)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03419)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04866)
- 1x SKF Grease (SKF04828)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04922)
- 1x SKF Sticker (SKF02743)
- 1x SKF Service Book (SKF03130)
- 1x SKF Bearing (SKF01573)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | Classic |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Grease (SKF04810)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04845)
- 1x SKF Sticker (SKF02772)
- 1x SKF Service Book (SKF03109)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04904)
- 1x SKF Split Pin (SKF03190)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03379)
- 1x SKF Service Book (SKF03002)
- 1x SKF Bearing (SKF01695)
- 1x SKF Bearing (SKF01648)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | Classic |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Grease (SKF04810)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04845)
- 1x SKF Sticker (SKF02772)
- 1x SKF Service Book (SKF03109)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04904)
- 1x SKF Split Pin (SKF03190)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03379)
- 1x SKF Service Book (SKF03002)
- 1x SKF Bearing (SKF01695)
- 1x SKF Bearing (SKF01648)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 137 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01843)
- 4x SKF Screw (SKF00259)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 137 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01843)
- 4x SKF Screw (SKF00259)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 151 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11021)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03990)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 151 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM11021)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03990)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Width 1 | 16 mm |
| Number of Teeth 1 | 103 |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM14111)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03970)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Width 1 | 16 mm |
| Number of Teeth 1 | 103 |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM14111)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03970)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 178 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71303)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03735)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM81204)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 178 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Type | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71303)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03735)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM81204)
Important compatibility info
| Belt Width | 22 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of screws | 1 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 117 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC84217)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA04215)
Important compatibility info
| Belt Width | 22 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of screws | 1 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 117 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC84217)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA04215)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00705)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00705)
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1880 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM31220)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM31221)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK1880)
Important compatibility info
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1880 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM31220)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM31221)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK1880)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01360)
- 1x SKF Service Book (SKF02824)
- 1x SKF Nut (SKF04593)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01360)
- 1x SKF Service Book (SKF02824)
- 1x SKF Nut (SKF04593)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter | 37 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Ring, wheel hub (SKF02270)
- 1x SKF Bearing (SKF01397)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03628)
- 1x SKF Seal (SKF04358)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 68 mm |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter | 37 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Ring, wheel hub (SKF02270)
- 1x SKF Bearing (SKF01397)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03628)
- 1x SKF Seal (SKF04358)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 135 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00072)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02544)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 135 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00072)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02544)
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 56 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00537)
- 1x SKF Nut (SKF04515)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 56 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00537)
- 1x SKF Nut (SKF04515)
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1744 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM34120)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK1744)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM33133)
Important compatibility info
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Width | 21.36 mm |
| Length | 1744 mm |
Additional Information
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM34120)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK1744)
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM33133)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
| Number of Ribs | 6 |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Function | Water Pump, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















