Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Number of Teeth | 138 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 23 mm |
| Additional Information 2 | with studs |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01113)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81220)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 147 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00265)
- 1x SKF Bearing (SKF00014)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 147 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00265)
- 1x SKF Bearing (SKF00014)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without integrated disabling contact, non-switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without integrated disabling contact, non-switchable water pump |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 124 mm |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01317)
- 1x SKF Nut (SKF04521)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 124 mm |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01317)
- 1x SKF Nut (SKF04521)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 84 mm |
| Width | 45 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00858)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02440)
- 1x SKF Service Book (SKF02945)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 84 mm |
| Width | 45 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00858)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02440)
- 1x SKF Service Book (SKF02945)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without fastening material |
| Number of Teeth | 199 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24.1 mm |
| Replaced by | VKMA05193 |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22180)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04075)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM12174)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without fastening material |
| Number of Teeth | 199 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Colour | Black |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24.1 mm |
| Replaced by | VKMA05193 |
Additional Information
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM22180)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04075)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM12174)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 131 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 5x SKF Screw (SKF00347)
- 1x SKF Bearing (SKF00731)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 131 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 5x SKF Screw (SKF00347)
- 1x SKF Bearing (SKF00731)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 129 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Colour | White |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 25 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02417)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04199)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM15218)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM25216)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 129 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Colour | White |
| Type | Timing Belt Kit |
| Belt Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Belt Width | 25 mm |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02417)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04199)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM15218)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM25216)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 119 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16140)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03975)
- 1x SKF Screw (SKF00502)
Important compatibility info
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 119 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM16140)
- 1x SKF Timing Belt (SKF03975)
- 1x SKF Screw (SKF00502)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Ribs | 3 |
| Water Pump Type | for v-belt use |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Ribs | 3 |
| Water Pump Type | for v-belt use |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 26 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Alternative Repair Kit | VKM 37050-1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width | 26 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Alternative Repair Kit | VKM 37050-1 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 38.2 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00992)
- 1x SKF Circlip (SKF02149)
- 1x SKF Nut (SKF04402)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 38.2 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00992)
- 1x SKF Circlip (SKF02149)
- 1x SKF Nut (SKF04402)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 82 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 136.5 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01941)
- 1x SKF Screw (SKF00271)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 82 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 136.5 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01941)
- 1x SKF Screw (SKF00271)
Important compatibility info
| Width | 26.7 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 69.9 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Width | 26.7 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 69.9 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 129 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25.4 mm |
| Type | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM14211)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM24214)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM24212)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04169)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 129 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25.4 mm |
| Type | Timing Belt Kit |
| Colour | Black |
Additional Information
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM14211)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM24214)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM24212)
- 1x SKF Timing Belt (SKF04169)
Important compatibility info
| Width 2 | 17.5 mm |
| Extra Description | Classic |
| Inner diameter 2 | 21.4 mm |
| Outer diameter 2 | 50.0 mm |
| Outer diameter 1 | 65.0 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 18.0 mm |
| Inner diameter 1 | 34.9 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Bearing (SKF01629)
- 1x SKF Service Book (SKF03007)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03419)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04866)
- 1x SKF Grease (SKF04828)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04922)
- 1x SKF Sticker (SKF02743)
- 1x SKF Service Book (SKF03130)
- 1x SKF Bearing (SKF01573)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















