Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with original trademark, with bulb for low beam, with bulb for high beam, with bulb for indicator |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 450561 |
| Bulb Type | H7, PY21W |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen), without daytime running light, with daytime running light (LED) |
| Weight | 3.26 kg |
| Light Design | Halogen |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 62 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 290 mm |
| Weight | 11.73 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 62 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 290 mm |
| Weight | 11.73 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 450786 |
| Weight | 4.76 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Replaces | 046813 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling |
| Paired article numbers | 450786 |
| Weight | 4.76 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Replaces | 046813 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 58.85 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 289 mm |
| Replaces | 836193 |
| Type | Flywheel |
| Weight | 11.892 kg |
| Tightening Torque | 105 Nm |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| for flywheel depth | 58.85 mm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 289 mm |
| Replaces | 836193 |
| Type | Flywheel |
| Weight | 11.892 kg |
| Tightening Torque | 105 Nm |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 303 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 14.3 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Additional Information 2 | without screw set |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Outer diameter | 303 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 14.3 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Additional Information 2 | without screw set |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with original trademark, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451026 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 3.54 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



