Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 046672 |
| Bulb Type | H7, W5W |
| Light Function | with low beam, with dynamic bending light, with daytime running light |
| Weight | 5.06 kg |
| Light Design | Halogen |
| Frame Colour | Chrome |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with original trademark, without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451123 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 2.9 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with original trademark, without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451123 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 2.9 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with original trademark, without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451122 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 2.9 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with original trademark, without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451122 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 2.9 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Weight | 17.98 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Replaces | 836602; 837306; 837346 |
| Number of mounting bores | 6 |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 23 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Type | Clutch Kit |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810123)
Important compatibility info
| Weight | 17.98 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Replaces | 836602; 837306; 837346 |
| Number of mounting bores | 6 |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 23 |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Type | Clutch Kit |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810123)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Material | Aluminium |
| Weight | 5.63 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826943)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810071)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| Material | Aluminium |
| Weight | 5.63 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 26 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (826943)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810071)
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with original trademark, with bulb for low beam, with bulb for high beam, with bulb for indicator |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 450561 |
| Bulb Type | H7, PY21W |
| Light Function | with low beam, with high beam (halogen), without daytime running light, with daytime running light (LED) |
| Weight | 3.26 kg |
| Light Design | Halogen |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





