Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Weight | 16.41 kg |
| Number of mounting bores | 8 |
| for flywheel depth | 85 mm |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 302 mm |
| Tightening Torque | 128 Nm |
Important compatibility info
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Tightening Torque | 160 Nm |
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Weight | 17.7 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 239 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828553)
Important compatibility info
| Clutch | Conversion from dual-mass flywheel to single-mass flywheel, for vehicles with push type clutch |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Tightening Torque | 160 Nm |
| Number of Teeth | 20 |
| Additional Information | with single-mass flywheel, without central slave cylinder |
| Weight | 17.7 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 239 mm |
| Function | Conversion Set, clutch |
| Extra Description | CONVERSION MODULE WITH HIGH EFFICIENCY CLUTCH |
| Type | Conversion Set, clutch |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828553)
Important compatibility info
| Weight | 12.04 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 6 |
| for flywheel depth | 64.23 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
Important compatibility info
| Weight | 12.04 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 6 |
| for flywheel depth | 64.23 mm |
| Outer diameter | 289 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451014 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 3.44 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb holder |
| Paired article numbers | 451014 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED) |
| Weight | 3.44 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
Important compatibility info
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Diameter | 240 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Weight | 11.5 kg |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 105 Nm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Diameter | 240 mm |
| Outer diameter | 288 mm |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Weight | 11.5 kg |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 105 Nm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 28 |
| Bore Diameter | 46 mm |
| Overall Length | 29 mm |
| Weight | 15.39 kg |
| Number of mounting bores | 9 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
| External diameter, clutch pressure plate | 229 mm |
| Tightening angle | 50 ° |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



