Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 40 A |
| Terminal Type | Y5 |
| Battery Type Code | YTX4L-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 40 A |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Height | 86 mm |
| Width | 71 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | YT4L-BS, FTX4L-BS, B4-12B, ATH4-12B, 6E4 |
| Length | 114 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB4L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 50 A |
| Other Part Number | FB4L-B, AB4L-B, 6I2P, 12N4-3B |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y5 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 121 mm |
| Height | 93 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Width | 71 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Cold-test Current, EN | 50 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Height | 112 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Other Part Number | 6D2P, AB3L-A, FB3L-A |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-B |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Replaced by | 506011006K544 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 6K3PS |
| Battery Type Code | 12N5.5-3B |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Width | 61 mm |
| Height | 131 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
