Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 19000 |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 165 mm |
| Height | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Width | 124 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | 53030 |
| Type | AGM |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery Type Code | 017 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 900A; 95Ah; 3Yr Warranty; 352x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Length | 352 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | INSTALLATION MASTER KIT |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5A AGM |
| Replaces | 0092S60110 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Type | Wet |
| Length | 241 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Warranty | 2 year warranty |




