Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 38 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Width | 129 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 154 AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Height | 227 mm |
| Length | 237 mm |
| Key Words | 460A; 38Ah; 1Yr Warranty; 237x129x227 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 260 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 229 mm |
| Width | 168 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Other Part Number | 115 |
| Type | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | Westco Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 325 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 155 mm |
| Ampere-Hours | 19 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M6 Threaded Terminal |
| Weight | 22720 |
| Length | 350 mm |
| Height | 174 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |



