Battery
Categories
Important compatibility info
| Post Positions | 9 |
| Length | 329 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Filled Weight | 24 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Replaced by | YBX3640 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 640 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 232.5 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 77 Ah |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 85 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 93 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | VW Eos 6V |
| Length | 254 mm |
| Height | 203 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 18 A |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Width | 87 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Other Part Number | Harley Davidson 65989-90B / 65989-97A / 65989-97C |
| Height | 156 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Hold-down Type | B01 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Battery Type Code | 250 |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 21.6 kg |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Length | 303 mm |
| Height | 222 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 5 year warranty |



