Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Type | Gel |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Other Part Number | A512C/38 |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 16 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 280 A |
| PHCA (5 sec) | 520 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 170 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 167 mm |
| Width | 79 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| PHCA (5 sec) | 460 A |
| Weight | 5600 |
| Length | 178 mm |
| Height | 132 mm |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 28 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Extra Description | YuMicron |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 3 |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 241 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Width | 124 mm |
| Length | 184 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 234 mm |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Key Words | 460A; 38Ah; 1Yr Warranty; 234x127x227 |
| Warranty | 1 year warranty |

