Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 130 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 180 mm |
| Type | AGM |
| Length | 195 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 35 Ah |
| Battery Type Code | 895 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Other Part Number | MF58827 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 760A; 95Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
Important compatibility info
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 91 Ah |
| Battery Type Code | LV26MF |
| Ampere-Hours | 82 A |
| Type | Wet |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Filled Weight | 17.5 kg |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B05 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Length | 269 mm |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 630A; 72Ah; 3Yr Warranty; 269x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Length | 278 mm |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Extra Description | S3 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Replaces | 0092S4E050 |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Key Words | 520A; 60Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Width | 172 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 222 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 267 mm |
| Title | AFB/EFB Leisure Battery 12V - 75Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- Maintenance Free - Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Length | 242 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 55 Ah |
| Battery Type Code | 097 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 465 A |
| Key Words | 465A; 50Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |



