Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 394 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 020 |
| Extra Description | S5 |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Extra Description | S3 |
| Battery Type Code | 019 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Replaces | 0092S4E110 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 730A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Hold-down Type | B07 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 306 mm |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E42 Battery - 12V - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Hold-down Type | N |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E13 Battery - 12V - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations


