Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Key Words | 830A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S3 |
| Length | 353 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 88 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 017 |
| Key Words | 740A; 88Ah; 3Yr Warranty; 353x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Warranty | 4 year warranty |
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Replaces | 0092S5E100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B01 |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 115 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Replaces | 0092S60050 |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
