Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Replaces | L5008 |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5A AGM |
| Replaces | 0092S60110 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Replaces | L5005 |
| Extra Description | Dual Purpose AGM |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Replaces | 0092S60080 |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 92 mm |
| Width | 65 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | LI-ion |
| Replaces | 0986122606 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT9B-4 Compatible Lithium |
| Warranty | 1 year warranty |

