Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 83 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 12 mm |
| Outer diameter | 120 mm |
| Inner diameter | 100 mm |
| Type | Shaft Seal, wheel hub |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, wheel hub |
Important compatibility info
| Weight | 32 g |
| Placement on Vehicle | Vehicle Roof |
| Type | Clearance Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Clearance Light |
Important compatibility info
| Weight | 5 g |
| Type | Repair Kit, injection nozzle |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, injection nozzle |
Important compatibility info
| Weight | 84.5 g |
| Height | 34.4 mm |
| Outer diameter | 84.1 mm |
| Pressure | 0.75 bar |
| Type | Cap, coolant tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Function | Cap, coolant tank |
| Type | Cap, coolant tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 39 g |
Important compatibility info
| Function | Cap, coolant tank |
| Type | Cap, coolant tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 39 g |
Important compatibility info
| Weight | 284 g |
| Type | Bush, shock absorber |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, shock absorber |
Important compatibility info
| Weight | 60 g |
| Type | Lock Cylinder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Lock Cylinder |
Important compatibility info
| Weight | 8 g |
| Outer diameter | 57 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Inner diameter | 52 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 196 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 60 mm |
| Outer diameter | 67 mm |
| Inner diameter | 33.5 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 196 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 60 mm |
| Outer diameter | 67 mm |
| Inner diameter | 33.5 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 103 g |
| Placement on Vehicle | Brake shoe at adjuster |
| Type | Adjuster, drum brake |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Adjuster, drum brake |
Important compatibility info
| Weight | 245 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| for OE number | 1628828 |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Important compatibility info
| Weight | 94 g |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Weight | 94 g |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Weight | 57 g |
| Placement on Vehicle | Exterior Mirror |
| Type | Cover, external mirror holder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, external mirror holder |
Important compatibility info
| Weight | 52 g |
| Type | Sealing Cap, oil filler neck |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sealing Cap, oil filler neck |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Thickness | 3 mm |
| Inner diameter | 129.5 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Seal Ring, wheel hub |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, wheel hub |
Important compatibility info
| Weight | 19 g |
| Type | Gasket, crankcase ventilation |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Weight | 21 g |
| Height | 20 mm |
| Outer diameter | 68.2 mm |
| Inner diameter | 35.6 mm |
| Type | Seal, brake caliper piston |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, brake caliper piston |
Important compatibility info
| Weight | 8.5 g |
| for OE number | 1879484 |
| Type | Gasket, water pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Thickness | 3 mm |
| Inner diameter | 65 mm |
| RPO Number | 2.15062 |
| Shape/Form | O-Ring |
| for OE number | 925255 |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 28 g |
| Type | Side Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Side Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 13.5 g |
| Type | Bulb Socket, spotlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bulb Socket, spotlight |
Important compatibility info
| Weight | 126 g |
| Type | Gear Knob |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Knob |
Important compatibility info
| Weight | 126 g |
| Type | Gear Knob |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Knob |
Important compatibility info
| Weight | 30 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Type | Hazard Light Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hazard Light Switch |
Important compatibility info
| Weight | 30 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Type | Hazard Light Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hazard Light Switch |
Important compatibility info
| Weight | 210 g |
| Height | 92 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Weight | 210 g |
| Height | 92 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Air Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023























