Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 85 g |
| Placement on Vehicle | Front |
| Additional Information | with bulb |
| Voltage | 24 V |
| Lamp Shape | R5W |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 220.5 g |
| Height | 17 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Type | Pilot Bearing, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pilot Bearing, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 25 g |
| Type | Gasket, centrifugal cleaner flange |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, centrifugal cleaner flange |
Important compatibility info
| Weight | 17 g |
| Outer diameter | 80 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Type | Spacer, driver cab stabiliser |
| Bore Distance 1 | 25 mm |
| Bore Distance 2 | 37 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spacer, driver cab stabiliser |
Important compatibility info
| Weight | 38 g |
| Type | Gasket Set, centrifugal cleaner |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket Set, centrifugal cleaner |
Important compatibility info
| Weight | 64 g |
| for OE number | 1759435 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 64 g |
| for OE number | 1759435 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 126.5 g |
| Type | Ball Head, gearshift linkage |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Ball Head, gearshift linkage |
Important compatibility info
| Weight | 126.5 g |
| Type | Ball Head, gearshift linkage |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Ball Head, gearshift linkage |
Important compatibility info
| Weight | 38 g |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 906 142 0280 |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 38 g |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 906 142 0280 |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 140 g |
| Diameter | 80 mm |
| for OE number | 6795590 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 140 g |
| Diameter | 80 mm |
| for OE number | 6795590 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Height | 16 mm |
| Weight | 225 g |
| Outer diameter | 196 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 176 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Height | 16 mm |
| Weight | 225 g |
| Outer diameter | 196 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 176 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Important compatibility info
| Weight | 67 g |
| Diameter | 40 mm |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 67 g |
| Diameter | 40 mm |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 35 g |
| Voltage | 24 V |
| Current Strength | 70 A |
| Type | Relay |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Relay |
Important compatibility info
| Weight | 35 g |
| Voltage | 24 V |
| Current Strength | 70 A |
| Type | Relay |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Relay |
Important compatibility info
| Weight | 112 g |
| Opening Temperature | 83 °C |
| for OE number | TH1435.83J |
| Type | Thermostat, coolant |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Weight | 112 g |
| Opening Temperature | 83 °C |
| for OE number | TH1435.83J |
| Type | Thermostat, coolant |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Weight | 7 g |
| Type | Sliding Shoe, window regulator |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sliding Shoe, window regulator |
Important compatibility info
| Weight | 144 g |
| Type | Cover, fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 65 g |
| Pressure | 1.1 bar |
| Type | Cap, coolant tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Weight | 9.9 g |
| Type | Gasket, water pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Weight | 9.9 g |
| Type | Gasket, water pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Bulb Holder, end outline marker light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bulb Holder, end outline marker light |
Important compatibility info
| Weight | 113 g |
| Diameter | 40 mm |
| for OE number | 81.15402.6027 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 113 g |
| Diameter | 40 mm |
| for OE number | 81.15402.6027 |
| Type | Cap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cap, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 135 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 15 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 108.5 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















