Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Other Part Number | MF58827 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 760A; 95Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Length | 278 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 242 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 305 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Voltage | 12 |
| Height | 225 mm |
| Battery Type Code | 250 |
| Other Part Number | Unipart GBA3334 / GBA4334 |
| Key Words | 750A; 100Ah; 4Yr Warranty; 305x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Battery Type Code | 110 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Key Words | 720A; 80Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 73 Ah |
| Battery Type Code | 067 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 550A; 66Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 89 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 585 A |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Other Part Number | Unipart GBA3086 / GBA4086 |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |





